Pierwszy odcinek "Radia Romans" pojawił się na antenie TVP 29 czerwca 1994 r. Nakręcono 32 odcinki serialu. Reżyserowali - na zmianę - Ireneusz Engler i Janusz Dymek. Tytułową piosenkę napisał Jacek Cygan. Serial cieszył się ogromną popularnością.

Reklama

Droga do kariery

Początkowo scenariusz do "Radia Romans" miało pisać kilku autorów. Wieść niesie, że producent Marian Terlecki nie był zachwycony, wezwał więc na pomoc Ilonę Łepkowską, która miała już na koncie takie filmowe przeboje jak „Och, Karol" czy „Kogel-mogel". Potem Ilona Łepkowska pisała scenariusze wielu przebojowych seriali, m.in "Klan", "Na dobre i na złe", "M jak miłość"".

W "Radiu Romans" główne role zagrali: Dorota Kolak, Krzysztof Stelmaszczyk, Małgorzata Foremniak, Igor Michalski, Beata Ścibakówna, Mirosław Baka, Jerzy Łapiński, Tomasz Bednarek, Tomasz Ignaczak. Wielu aktorom serial ten otworzył drogę do kariery.

Zdrady, intrygi, a nawet mafia

Bohaterowie "Radia Romans" to ludzie związani z małą, prywatną rozgłośnią radiową, której siedziba mieściła się przy ulicy Jaśkowa Dolina w Gdańsku. Akcja rozpoczyna się, gdy radio obchodzi pierwszą rocznicę istnienia. Jest się z czego cieszyć, ale i problemów nie brakuje, np. z koncesją na nadawanie i nieuczciwą konkurencją.

Założycielami i szefami Radia Romans byli Wanda i Andrzeja Kreftowe (Dorota Kolak i Krzysztof Stelmaszyk), z którymi od początku działalności firmy współpracowała kolejna para - Basia i Marek Zwolińscy (Beata Ścibakówna i Igor Michalski).

Dorota Kolak i Mirosław Baka po latach spotkali się na planie filmu pt. "Mały Jakub" / AKPA

Akcja serialu była naszpikowana emocjami. Jak na "Radio Romans" przystało, nie brakowało tam miłosnych afer, zdrad, intryg i rodzinnych dramatów. W fabule pojawiały się mafijne porachunki, dziennikarze tropili lokalne, trójmiejskie afery, co też przysparzało wielu kłopotów.

Już w pierwszym odcinku serialu dowiadujemy się, że szefowie Radia Romans, Kreftowie nie mają dzieci, a Wanda myśli o sztucznym zapłodnieniu. Basia Zwolińska ma z kolei romans z kolegą z radia, poetą Antonim (Mirosław Baka).

Aktorzy z Trójmiasta

W serialu zagrało wielu aktorów, którzy zawodowo związani byli z Trójmiastem. Byli to m.in. odtwórcy głównych ról, czyli Dorota Kolak i Mirosław Baka, którzy pracowali na planie ze swoimi życiowymi partnerami. Igor Michalski, mąż Doroty Kolak zagrał Marka Zwolińskiego), a Joanna Kreft-Baka, żona Mirosława Baki, zagrała zagrała Annę, siostrę dziennikarza Piotra Dyląga (Jan Jankowski).

Co ciekawe, Tomasz Bednarek, który w Radiu Romans grał radiowca, niemal równocześnie z angażem do serialu dostał propozycję prowadzenia porannej audycji w jednej ze szczecińskich rozgłośni radiowych.