Scenariusz do siedmioodcinkowego serialu napisał Adam Bahdaj na podstawie powieści pod tym samym tytułem. Serial wyreżyserował Stanisław Jędryka. Duet scenarzysty i reżysera zrobił wspólnie także takie seriale, jak "Do przerwy 0:1", "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana".

Reklama

Do napisania powieści "Podróż za jeden uśmiech" Bahdaja zainspirował jego syn, który jeździł po Polsce autostopem. Serial bił rekordy popularności, był powtarzany niezliczoną ilość razy, a przed telewizorami zasiadały całe rodziny.

Bracia cioteczni jak ogień i woda

Historia, zarówno w książce, jak i w serialu, zaczyna się od tego, że ciocia Ania była tak zakochana w koszykarzu Franku Szajbie, że nie odwiozła Poldka i Dudusia nad Bałtyk, gdzie czekały na nich mamy. Chłopcy mieli jechać pociągiem, ale nie wzięli pieniędzy na bilety. Pojechali więc autostopem.

Poldek i Duduś to była para wyjątkowo niedobrana. Bracia cioteczni, a różni jak ogień i woda. Elegancik Duduś, typ prymusa i prostoduszny spryciarz Poldek. Nie pałali do siebie sympatią, ale dla dobra wspólnej sprawy, czyli dotarcia nad morze, na Hel, musieli zacząć działać razem.

Główne role zagrali Henryk Gołębiewski (Poldek) i Filip Łobodziński (Duduś). Dziecięcy aktorzy spotkali się wcześniej już na planie filmu "Abel twój brat" Janusza Nasfetera. Obok Gołębiewskiego i Łobodzińskiego na planie serialu pojawili się znani i cenieni aktorzy. W Królową Autostopu wcieliła się znakomita Alina Janowska. Oprócz niej widzowie mogli podziwiać również takie uznane gwiazdy jak: Lidia Korsakówna, Zygmunt Kęstowicz, Leszek Herdegen, Teresa Szmigielówna, Jerzy Turek czy Edmunt Fetting.

Jak się potoczyły losy Henryka Gołebiewskiego i Filipa Łobodzińskiego?

Aktorem został Henryk Gołębiewski. Co prawda nie zdobył aktorskiego wykształcenia, jest z zawodu ślusarzem, ale ma na swoim koncie wiele ról.

Z kolei Filip Łobodziński skończył iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest dziennikarzem i tłumaczem - tłumaczy z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Jest autorem m.in. przekładów książek Arturo Pereza-Reverte, Mario Vargasa Llosy czy autobiografii Milesa Davisa. Tłumaczył również dzieła Boba Dylana, Johna Coltrane czy Patti Smith. Na swoim koncie ma także przekłady do dziecięcych filmów oraz piosenek. Śpiewa też w Zespole Reprezentacyjnym.

Życie jednego i drugiego naznaczyły bolesne wydarzenia. Henryk Gołębiewski zmagał się z alkoholizmem i nowotworem. Gdy pracował na planie filmu "Edi" w reż. Piotra Trzaskalskiego zmarła jego wieloletnia partnerka. W 2002 r. Henryk Gołębiewski poznał Marzennę Musiał. Mają córkę. Aktor twierdzi, że wyszedł na prostą. Pracuje, gra m.in. w serialu "Lombard. Życie na sprzedaż", pokonał chorobę nowotworową. Cieszy się życiem.

Niedawno Filip Łobodziński wydal autobiograficzną książkę pt. „Filip Łobodziński?". Opowiedział w niej m.in. śmierci córki. Maria Łobodzińska zmarła w 2015 roku. Miała zaledwie 21 lat. Śmierć dziecka na zawsze położyła się cieniem na życiu dziennikarza. Do dziś nie pogodził się z jej odejściem.