Serial "07 zgłoś się" to dziś kultowy, polski serial kryminalny. Został wyprodukowany i wyemitowany przez TVP1 w pięciu seriach.

Kiedy wyprodukowany został serial "07 zgłoś się"?

Na antenie telewizji miał premierę 25 listopada 1976 roku. Ostatni odcinek wyemitowano z kolei 25 maja 1989 roku. Reżyserem serialu był Krzysztof Szmajgier. W głównej roli porucznika Sławomira Borewicza wystąpił Bronisław Cieślak.

Reklama

Produkcja cieszyła się ogromną popularnością nie tylko ze względu na fabułę, ale także obsadę i dialogi oraz "złote myśli" wypowiadane przez bohaterów. Zrealizowano 21. odcinków tej produkcji. Pierwszy odcinek nosił tytuł "Major opóźnia akcję".

Pierwszy odcinek serialu "07 zgłoś się" - fabuła

W pierwszym odcinku porucznika Sławomira Borewicza poznajemy jako działającego incognito "człowieka z przeszłością". Widzimy, jak wychodzi z więzienia i zostaje współpracownikiem gangstera "Inżyniera", prowadzącego nielegalne interesy. Skupuje on dewizy, przemyca ikony, czy dzieła sztuki.

Borewicz pracując dla niego zajmuje się "czarną robotą": ściąganiem długów, wymuszeniami przemocą, trzymaniem w ryzach krnąbrnych gangsterów z Wybrzeża (m.in. w Sopocie). Milicja nie ma dowodów na działalność gangu. Borewicz tak wnika w strukturę gangu, że udaje mu się osobiście poznać swojego "pracodawcę". Ten awansuje go i zatrudnia do odzyskiwania długów. Iza, wspólniczka "Inżyniera", proponuje Borewiczowi przystąpienie do konkurencji kierowanej przez jej dawnego wspólnika "Czarnego".

Gdzie i kiedy można obejrzeć serial "07 zgłoś się"?

Reklama

Gdy Borewicz zdobywa potrzebną mu wiedzę na temat gangu i jego członków, ci zostają aresztowani. Co sprawiło, że wniknął w struktury gangu tak głęboko? Z fabuły wynika, że w Polsce nie był rozpoznawalny, bo przebywał na placówce MHZ w Anglii. Jego przełożony major Wołczyk (Zdzisław Wołczyk) gratuluje mu wykonania zadania i przedstawia go porucznikowi Zubkowi (Zdzisław Kozień) jako jego nowego współpracownika.

W lipcu serial "07 zgłoś się" będzie można oglądać w TVP 1 w tzw. prime time od poniedziałku do środy o godz. 20.30.