Zorganizowałem casting na odtwórcę roli głównego bohatera spośród wszystkich warszawskich aktorów w wieku około 40 lat. Wybór padł na Andrzeja Kopiczyńskiego, bo odpowiadał moim wyobrażeniom o mężczyźnie, który jest szarpany przez różnego rodzaju historie. Początkowo reszta ekipy opowiadała się przeciwko zaangażowaniu Andrzeja - tak w rozmowie z Polskim Radiem wspominał początki serialu "Czterdziestolatek" jego reżyser i pomysłodawca, czyli Jerzy Gruza.
W stworzeniu bohatera, który do dziś uchodzi za kultową postać świata polskich seriali pomagał mu Krzysztof Teoplitz. Obydwaj kończyli 40 lat w tym samym czasie i stwierdzili, że to dobra okazja do stworzenia postaci, która boryka się z takimi samymi problemami, jak oni. Początkowo myśleli o kabarecie, ale ostatecznie powstał serial.
Gdzie kręcono serial "Czterdziestolatek"?
Pierwszy klaps na planie padł ponad 50 lat temu - w marcu 1974 roku a pierwszy odcinek wyemitowano 16 maja 1975 roku.
W głównego bohatera wcielił się Andrzej Kopiczyński.
Zostałem niespodziewanie zaproszony na casting do filmu. Poszedłem na niego na całkowitym luzie. Nie zakładałem tego, że mnie zaangażują - mówił o swoich początkach przygody z inżynierem Karwowskim. Oprócz niego w serialu wystąpiła plejada gwiazd m.in. Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska, Roman Kłosowski, czy Leonard Pietraszak.
Zdjęcia do pierwszego odcinka kręcono w Warszawie na budowie oddanej do użytku kilka miesięcy później Trasy Łazienkowskiej, przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego na ul. Hożej 56 oraz w bloku przy Pańskiej 61.
Co działo się w pierwszym odcinku serialu "Czterdziestolatek"?
Pierwszy odcinek serialu otwiera scena z udziałem przyjaciela a jednocześnie głosu sumienia głównego bohatera. W tę postać lekarza Karola Stelmacha wciela się Leonard Pietraszak. Widzimy, jak kupuje alkohol dla Karwowskiego.
Lekarz płaci w kasie, skinieniem głowy dziękując kupującym, którzy go przepuścili poza kolejką, następnie (…) szybko opuszcza sklep, wsiada do karetki. Pojazd znów rusza na sygnale. - Dostał pan? - pyta Wacek, kierowca. - Armeński - odpowiada lekarz. - Ee, perfuma - krzywi się Wacek - nie ma jak żyto. - Ale żyta na prezent nie wypada. - Imieniny? - Nie. Rocznica. Przyjaciel kończy czterdzieści lat" - czytamy w scenariuszu pierwszego odcinka "Toast czyli bliżej niż dalej".
Co dokładnie działo się w 1. odcinku "Czterdziestolatka"?
Inżynier Stefan Karwowski, mąż pani magister Madzi, ojciec dwojga dzieci - Jagody i Marka, właściciel fiata 126p i typowego M - 4, jest tzw. przeciętnym człowiekiem. Kończy właśnie 40 lat. Pełen niepokoju, że zamknął się w jego życiu najważniejszy rozdział, zjawia się u kolegi - lekarza. Zaprzyjaźniony z rodziną Karwowskich doktor Karol Stelmach, ekspert w sprawach medycznych i erotycznych, udziela mu krzepiącej porady. W domu, przy urodzinowym stole, w towarzystwie żony i dzieci, bohater wspomina szkolne czasy i ludzi, którzy zapisali się w jego pamięci. Wśród nich jest kolega z dzieciństwa, który utopił się w wieku 9 lat, szkolna miłość, nauczyciel, czy plutonowy "Ziemia".
Ostatnie odcinki "Czterdziestolatka" wyemitowane zostały 19 lutego 1978 roku. W 1993 roku TVP pokazała 15. odcinków kontynuacji produkcji, czyli serialu "Czterdziestolatek - dwadzieścia lat później". Nie zdobył on jednak takiej popularności jak pierwsza część.