Reny Rolskiej znały i śpiewały pokolenia Polaków. "Złoty pierścionek" czy "Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy" na zawsze zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. 27 sierpnia gwiazda zmarła. Miała 92 lata.

Pożegnanie Reny Rolskiej

Reklama

Ceremonia pogrzebowa odbyła się 5 września w kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Było bardzo wzruszająco i uroczyście. Artystka została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Msza święta w intencji Reny Rolskiej odbyła się w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. / East News / Adam Burakowski

Choć pani Rena Rolska miała 92 lata, to i tak każda śmierć jest przedwczesna. Była wielką damą polskiej piosenki. Miała piękny głos i nienaganną dykcję. Klasa, styl, elegancja to Rena Rolska. Gdy śpiewała, można było zrozumieć każdą sylabę, każde słowo. Dzięki niej nasza doczesność była piękniejsza i radośniejsza - powiedział ksiądz podczas mszy świętej.

Kariera Reny Rolskiej

Rena Rolska urodziła się 19 stycznia 1932 w Warszawie. Zadebiutowała w 1955 roku, podczas koncertu audycji radiowej "Zgaduj zgadula" w Hali Gwardii w Warszawie jako solistka Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia. W latach 1956–1960 występowała w kabarecie architektów Pineska. W 1961 roku utwór "Piosenka prawdę Ci powie" w jej wykonaniu otrzymała I nagrodę w konkursie na polską piosenkę. Ten sam utwór śpiewała również podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Sopot 1961, gdzie otrzymała wyróżnienie. Podczas I Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1963) została także wyróżniona w kategorii wykonawców. Rena Rolska była odtwórczynią postaci niesfornej uczennicy wywoływanej do tablicy w słynnej audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie”. W 1981 r. przestała występować i zajęła się działalnością społeczną.

OBSERWUJ nas na WhatsApp