Autorem słów piosenki „Lato, lato", która zabrzmiała na ścieżce dźwiękowej filmu "Szatan z siódmej klasy" (1960) w reż. Marii Kaniewskiej był Ludwik Jerzy Kern, a muzykę skomponował Witold Krzemieński. "Lato, lato" pojawia się w czołówce i przewija - w różnych wykonaniach - do końca filmu. Piosenkę spopularyzowała Halina Kunicka.

Reklama

"Szatan z siódmej klasy" był drugą, po przebojowej "Awanturze o Basię" (1959), zrealizowaną przez Marię Kaniewską adaptacją powieści Kornela Makuszyńskiego.

Film, o który prosili widzowie

"Po zrealizowaniu "Awantury o Basię" otrzymałam mnóstwo listów od chłopców i dziewcząt, w których prosili, abym przeniosła na ekran "Szatana z VII klasy". Ponieważ sama bardzo lubię Makuszyńskiego - postanowiłam wykorzystać to "zamówienie społeczne" młodzieży" – powiedziała Maria Kaniewska dziennikarzowi "Ekranu".

Zagadka napoleońskiego skarbu

Akcja filmu toczy się podczas wakacji w starym pałacu. Siedemnastoletni Adaś Cisowski, zwany przez swego nauczyciela "Szatanem" z powodu swoich niezwykłych zdolności detektywistycznych, wpada na trop skarbu, ukrytego gdzieś w okolicy przez żołnierza napoleońskiego. Nie wie, że na skarb ma ochotę też szajka niebezpiecznych przestępców. Adasiowi pomaga piękna Wanda, bratanica profesora Gąssowskiego.

Narodziny gwiazdy

Główne role, Adama i Wandy zagrali Józef Skwark i Pola Raksa. Dla obojga był to debiut na kinowym ekranie. On miał 22 lata i był studentem szkoły aktorskiej. Ona – była studentką wrocławskiej polonistyki.

Maria Kaniewska zobaczyła 18-letnią Polę Raksę na zdjęciu rubryce "Nasze gwiazdy" magazynu "Dookoła Świata". Reżyserka zaprosiła ją za zdjęcia próbne. Pola Raksa je wygrała pokonując m.in. Elżbietę Czyżewską.

Pola Raksa w filmie "Szatan z siódemj klasy" / PAP / Witold RozmysĹ‚owicz

Film "Szatan z siódmej klasy" co prawda nie zachwycił krytyków filmowych, ale widownia go pokochała, a grający w nim młodzi aktorzy stali się gwiazdami.

Maria Kaniewska namówiła Polę Raksę, by poszła do szkoły aktorskiej. Kaniewska nakręciła z nią jeszcze jeden film – "Panienkę z okienka". Tak zaczęła się wielka kariera filmowa Poli Raksy, aktorki kultowej, o której śpiewał w "Autobiografii" zespół Perfect.