Michalinę Wisłocką nazywano "panią od seksu" albo "ciotką polskiej seksuologii". W niektórych, a zwłaszcza partyjnych kręgach" uchodziła za skandalistkę i gorszycielkę. Jej "Sztuka kochania" była tą, z której wiedzę na temat pożycia seksualnego, czerpało wiele pokoleń Polaków.

Reklama

Książka stała się bestsellerem, bo jej autorka otwarcie pisała o tym, co wstydliwe i trudne. Jej porady były rzeczowe, ale również szczere i prawdziwe.

Pisała ją nie tylko jako badaczka i lekarka, ale przede wszystkim kobieta. Wskazówki, które zawarte zostały w pozycji autorstwa Michaliny Wisłockiej do dziś pozostają nad wyraz aktualne.

Oto 10 najlepszych cytatów ze "Sztuki kochania"

1

"Całkowita nagość jest aseksualna. Nawet listek figowy jest bardziej podniecający"

2

"Zasada pierwsza i ostatnia: gry miłosne są radością życia, a nie "ofiarnym stosem" czy ponurym obowiązkiem"

3

"Miłość spełniona w ciągu dwóch dni umiera w ciągu dwóch następnych, zdobywana w ciągu miesięcy trwa miesiące, a w ciągu lat - lata. Sedno sprawy zawsze pozostaje jednakie, nie cenimy rzeczy, które dostajemy łatwo"

4

"Kochanie to piękne polskie słowo, które w moim odczuciu określa ciepły, serdeczny, pełen przyjaźni i harmonii seksualnej kontakt dwojga bliskich sobie ludzi"

5

Reklama

"Nie należy nigdy upijać się na smutno ani kochać się dla zabicia zmartwień, w obu przypadkach bowiem mamy potem straszliwego kaca"

6

"Pośpiech jest w miłości błędem niewybaczalnym"

7

"Proporcje dawania i brania w miłości zmieniają się stale w przeciągu życia ludzkiego, przeważając to w jedną, to w drugą stronę. Już Balzac powiedział, że w miłości zawsze jest ten, który całuje, i ten, który jest całowany"

8

"W trakcie przeżyć fizycznych myślenie jest surowo wzbronione"

9

"Związek dwojga ludzi oparty wyłącznie na romantycznej miłości i wyobraźni, skazany jest z góry na niepowodzenie. Miłość taka jest próbą zaspokajania własnych pragnień i tęsknoty przy pomocy wyobraźni. Tworzymy sobie wyimaginowanego kochanka, i przypisujemy jego walory konkretnej osobie. Przychodzi jednak chwila, gdy rzeczywistość budzi nas w sposób bardzo przykry z urojonego snu"

10

"Nie może być szczęśliwa jednostka ludzka, jeśli życie erotyczne jest ubogie, prymitywne i pozbawione głębszych przeżyć i wartości"