"Hope", wstrząsający dokument Martyny Wojciechowskiej, opowiadający o przerażającym procederze oskarżania niewinnych dzieci o czary w Nigerii oraz o ratującej je duńskiej pracowniczce humanitarnej Anji Ringgren Lovén., trafił właśnie do polskiego streamingu.

Reklama

Historia chłopca uratowanego przed śmiercią

Osią filmu jest historia nigeryjskiego chłopca o imieniu Hope, uratowanego przed śmiercią przez Anję Ringgren Lovén.

Przed ośmioma laty o Dunce zrobiło się głośno po tym, jak zdjęcie, na którym ratuje głodujące 2-letnie nigeryjskie dziecko, trafiło do internetu. Chłopiec, nazwany później przez Anję i jej męża Davida Hope (Nadzieja), został oskarżony o czary i porzucony przez rodzinę. Poważnie niedożywiony, długo czekał na przybycie pomocy. Teraz wygląda tak:

Martyna Wojciechowska i Hope / Materiały prasowe
Reklama

Dzieci oskarżane o czary, porzucane lub zabijane

W Nigerii, w jednym z najbiedniejszych i najbardziej dotkniętych głodem krajów na świecie, przesądy są częścią życia codziennego. Często w ten sposób tłumaczy się nieszczęścia i wypadki. Dla osób żyjących w skrajnym ubóstwie i pozbawionych szansy na edukację oskarżenia o czary są pretekstem do zmniejszenia liczby osób na utrzymaniu. Dzieci oskarżane o czary, często małe dzieci, są porzucane przez rodziny, a bezdomne doświadczają różnych form przemocy, są głodzone lub nawet zabijane.

W dokumencie "Hope" poznajemy niezwykłe życie Anji Ringgren Lovén, duńskiej pracowniczki humanitarnej i założycielki The Land of Hope, organizacji ratującej i udzielającej schronienia dzieciom oskarżonym o czary, w której obecnie przebywa ich ponad dziewięćdziesięcioro. Hope jest jednym z nich. Widzowie będą mieli szansę poznać jego losy oraz zobaczyć jego pierwsze spotkanie z biologiczną matką.

Narratorką opowieści jest Martyna Wojciechowska, która czekała ponad siedem lat, aby spotkać i poznać Anję.

Gdzie oglądać "Hope" Martyny Wojciechowskiej?

Film trafił premierowo na nową platformę streamingową Max.