Czesław Niemen to artysta, który zasłynął z takich przebojów jak "Pod papugami", "Sen o Warszawie", czy "Dziwny jest ten świat". Był nie tylko piosenkarzem, ale również kompozytorem i instrumentalistą. Wydał około 19 albumów.

Nieznana córka Czesława Niemena. Nazywano ją "Misią"

Jego karierę przerwała choroba. Czesław Niemen zmagał się z rakiem układu chłonnego. Odszedł w wieku 65 lat. Przez lata jego wielką miłością była Małgorzata Niemen. Z modelką doczekał się dwóch córek - Natalii i Eleonory. Mało, kto jednak pamięta, że zanim związał się z Małgorzatą, jego pierwszą żoną była Maria Klauzunik. Para związała się, gdy Niemen miał 19 lat. Owocem tego związku była córka Maria. Dziewczynkę nazywano "Misią".

Reklama

Niestety młodzi rodzice nie za bardzo dawali sobie radę z wychowaniem dziecka i na jakiś czas oddali ją dziadkom. Gdy Misia skończyła pięć lat wróciła do mamy i z nią zamieszkała. Z ojcem, czyli Czesławem Niemenem widywała się sporadycznie.

Na początku odwiedzał mnie i córkę w naszej kawalerce, płacił alimenty, ale dla mnie to było za mało. Chciałam, by był z nami, lecz każde z nas zaczęło iść własną drogą - wspominała Maria Klauzunik w rozmowie z tygodnikiem "Na żywo".

Chciała też, żeby mąż poszedł do normalnej pracy, zaczął przynosić pieniądze. Rozwiodła się z Niemenem w 1971 roku.

Tak "Misia" wspomina relację z Czesławem Niemenem

Reklama

Pierworodna córka artysty również udzieliła wywiadu, w którym wyznała, że nie ma wspomnień "domowego ojca w kapciach, przy pracy, przy stole". Wspólnie wybrali się m.in. w sentymentalną podróż do Wasyliszek.

Przyjazd taty wiązał się z okupowaniem go przez wielbicieli i zwykłych gapiów, którzy podziwiali jego samochody - wspominała.

Dodała, że Niemena jako głowę rodziny poznała dopiero podczas wizyt w jego domu w Warszawie, gdy miał już nową rodzinę a ona przyrodnie siostry.

Na podstawie obserwacji gościa trudno się jednak wypowiedzieć, szczególnie że byłam już wtedy dorosłą kobietą, wkrótce mężatką, matką - wyznała w rozmowie z "Kurierem Wnet". Nie wybrała tak jak on i jej przyrodnie siostry drogi artystycznej. Pracowała w hotelu. Wyszła za mąż i miała trójkę dzieci. Doczekała się również wnuków.

Pozew sądowy o podział majątku po Czesławie Niemenie

Choć po śmierci ojca miała dobry kontakt z Małgorzatą Niemen i siostrami, czyli Natalią i Eleonorą. To się jednak zmieniło. W 2011 roku Misia wniosła pozew o sądowy o podział majątku. Chciała otrzyma trochę pamiątek po ojcu. Mówiła w rozmowie z "Na żywo", że chciała dostać "kapelusz taty albo jakieś zapiski, kompozycje, które byłyby dla mnie i trójki moich dzieci wielkim skarbem".

Według jej relacji Małgorzata Niemen miała powiedzieć, że nic się jej nie należy, ponieważ nie miała z nim kontaktu. Tymczasem jak opowiadała w wywiadach, gdy dojrzała poczuła dumę i podziw dla ojca.

Poznali się wtedy, odnaleźli bliskość. Ich rozmowy stały się poważniejsze. Czesław Niemen dawał córce do posłuchania fragmenty swoich nowych nagrań i to ona była m.in. pierwszą recenzentką płyty "Terra deflorata".

Sprawa ciągnęła się bardzo długo. Dziś emocje wygasły, ale dobrych relacji nadal nie udało się przywrócić. Gutowska należy do grona spadkobierców praw autorskich po Czesławie Niemenie. Jej pamiątki po ojcu to głównie zdjęcia. Pokazuje się na odsłonięciu tablic upamiętniających Niemena. Była m.in. na odsłonięciu jego pomnika w Białogardzie, odwiedzała też Wasiliszki.

W 2024 roku przypada 20. rocznica śmierci i 85. rocznica urodzin Czesława Niemena.

Trwa ładowanie wpisu