"Sąd Okręgowy w Gdańsku, na wniosek prokuratury, umorzył postępowanie w sprawie znieważenia godła Rzeczypospolitej Polskiej przez Adama "Nergala" Darskiego oraz dwóch innych osób" - poinformował w czwartek Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Reklama

"Postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku, z dnia 22 sierpnia 2024 r., zakończyło nieuzasadnione i niecelowe postępowanie przygotowawcze i sądowe w tej sprawie, trwające od 29 września 2016 r., to jest od dnia wszczęcia śledztwa w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk - Śródmieście w Gdańsku" - podał prokurator.

"Rzeczpospolita Niewierna" i podejrzany orzeł

Pod koniec lipca br. prokurator złożył pisemne oświadczenie o cofnięciu aktu oskarżenia przeciwko Adamowi "Nergalowi" Darskiemu oraz dwóm innym osobom, którzy odpowiadali za znieważenie godła. "Do pełnej skuteczności cofnięcia aktu oskarżenia, konieczna była jednak zgoda oskarżonych, którzy ją wyrazili" - dodał.

Po ponownej analizie zarzutów aktu oskarżenia oraz zebranego w tej sprawie materiału dowodowego uznano, że oskarżeni korzystali z prawa do wolności wypowiedzi i artystycznego przekazu, a ich działanie nie miało na celu znieważenia symbolu narodowego w postaci godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

Przypomnijmy, że proces przed sądami w Gdańsku dotyczył materiałów promujących trasę koncertową zespołu Behemoth pod hasłem "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.

Na plakacie promującym tę trasę został przedstawiony biały orzeł bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż, a cała grafika była umieszczona na czerwonym tle.

Adam "Nergal" Darski oraz jego dwóch współpracowników - grafik Rafał Wechterowicz oraz prowadzący stronę internetową i sklep zespołu - Maciej Gruszka (wyrazili zgodę na podanie danych) zostali oskarżeni przez prokuraturę o znieważenie polskiego godła. W ostatnim wyroku Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok uniewinniający i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Ta teraz znalazła swój finał.

To nie było godło

Według prokuratury, art. 28 ust. 1 Konstytucji RP stanowi, że godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.

"Powyższy zapis znajduje doprecyzowanie w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku w art. 2 ust 1, gdzie stwierdza się, że godłem RP jest "wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconą w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy". Odnosząc powyższą, bardzo precyzyjną definicję godła do spornej grafiki, prokurator uznał, że kwestionowana grafika nie jest godłem RP" - podała prokuratura.

Jak wyjaśnił prok. Marciniak, tym samym w sprawie brak jest przedmiotu, którego mogłaby dotyczyć zarzucana oskarżonym czynność sprawcza. "Oskarżeni nie mogli dopuścić się znieważenia godła RP, bowiem analizowana grafika godłem nie była. Podkreślić również należy, że analiza procesu twórczego spornej instalacji artystycznej, ponad wszelką wątpliwość wykazała, że omawiany wytwór nie powstał w wyniku przekształcenia godła RP, a co najwyżej do godła nawiązuje" - podkreślił.