Prof. Jerzy Bralczyk to jeden z najbardziej znanych polskich językoznawców. Swoją karierę naukową rozpoczął w latach 70., a popularność zyskał w latach 90. Prowadził programy m.in. w TVP i TVN, a w 2021 r. został felietonistą radia Nowy Świat. Jest autorem m.in. "Leksykonu zdań polskich" czy książki "Świat przez słowa".
Prof. Bralczyk wyjaśnia, dlaczego pies nie może umrzeć
Niedawno prof. Jerzego Bralczyka można było zobaczyć na antenie TVP Info. Podczas programu "100 pytań do…" zaskoczył swoją wypowiedzią. Jego słowa wiele osób mogły zszokować. Językoznawca został zapytany o "osoby ludzkie" i "nieludzkie", czyli zwierzęta.
Nie pasuje mi, tak samo jak nie pasuje mi adoptowanie zwierząt. Jednak co ludzkie, to ludzkie. Jestem starym człowiekiem i preferuję te tradycyjne formuły i sposób myślenia. Nawet mówienie, że choćby najulubieńszy pies umarł, będzie dla mnie obce. Nie, pies niestety zdechł - stwierdził.
Zaznaczył, że bardzo lubi zwierzęta. Jeden z dziennikarzy zapytał go, dlaczego nie można powiedzieć, że pies umarł.
Jakich słów nie lubi językoznawca?
A dlaczego zwierzę żre, ma mordę czy paszczę, sierść, a nie włosy? - odpowiedział pytaniem prof. Bralczyk. Językoznawca wyjaśnił również, że nie lubi słowa "z*******y".
Są takie dwa słowa, które odpowiadają pewnym cechom. To słowa na "za", a drugie na "u". O kimś nudnym mówimy, że jest "u" powiedział. Okazało się, że chodzi "upierdliwy". Właśnie tak myślałem. Sam staram się tych słów nie używać, jednak bardzo trudno byłoby mi w niektórych sytuacjach użyć innych określeń.Używam innych określeń, choć jest mi trudno - odpowiedział.