Inger Nilsson już niebawem skończy 65 lat. Lata temu wcielała się w postać Pippi Langstrumpf, w Polsce znanej jako Pippi Pończoszanka.

Na ekranie zadebiutowała w wieku ośmiu lat. Był rok 1969, gdy ta szwedzka aktorka została wybrana do roli piegowatej dziewczynki z odstającymi warkoczami. Rodzice Inger nie myśleli, że tak szybko stanie się popularna i rozpoznawalna. Film, w którym wystąpiła okazał się hitem. Jak dziś wygląda i co robi Inger Nilsson?

Reklama

Film o rudowłosej Pippi stał się hitem

Z racji tego, że film stał się hitem na całym świecie, zapadła decyzja, że powstaną jego kolejne części. Wyprodukowano także serial. Inger wzięła udział w jeszcze kilku innych produkcjach, ale nie przyniosły jej one takiej samej sławy, jak udział w projekcie o Pippi.

Dla mnie Pippi była tylko postacią, którą grałam. Przez lata dała mi wiele radości. Dała ją także innym ludziom, zwłaszcza młodym dziewczynom, które powiedziały mi, że były zastraszane, ale które myślały, że "jeśli Pippi potrafi, ja też dam radę". Mówiły, że Pippi je uratowała. To niesamowite - mówiła w rozmowie ze szwedzkim portalem Göteborgs-Posten.

Trwa ładowanie wpisu

Gdy w 2017 roku Inger Nilsson odwiedziła Polskę i pojawiła się w "Pytaniu na śniadanie" wyznała, że ma w swoim domu wiele książek o przygodach swojej bohaterki i to w wielu językach. Niektóre egzemplarze otrzymała od samej autorki książki, czyli Astrid Lindgren.

Nigdy ich nie przeczytałam - powiedziała.

Czym dziś zajmuje się Inger Nilsson, czyli Pippi?

Inger Nilsson w wielu wywiadach mówiła, że w pewnym momencie granica między nią a jej filmową bohaterką mocno się zatarła.

Nie jestem Pippi, jestem Inger, ze swoją osobowością i marzeniami - musiała tłumaczyć.

Na swoją nową szansę w świecie filmu czekała kilka dekad. W międzyczasie pracowała jako sekretarka. W końcu się udało. W 2000 roku zagrała bardzo dramatyczną rolę w filmie "Zamek Gripsholm" (2000). Wystąpiła również w kilku serialach m.in. "Olleborn" i "Der Kommissar und das Meer". Nie tylko aktorstwo jest jej pasją.

Nilsson jest też aktywną działaczką społeczną. Współpracuje z organizacjami charytatywnymi a także walczy o ochronę środowiska. Jest bardzo aktywna, jeśli chodzi o wsparcie w kwestiach praw dzieci, czy równości płci. Często bywa ambasadorką kampanii, które zwracają uwagę na ważne problemy społeczne. Gdy pojawia się publicznie podczas różnych imprez, wciąż cieszy się ogromną popularności i uznaniem.