Edward Hulewicz to jedna z największych gwiazd czasów PRL. Był nie tylko piosenkarzem, ale też muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów.

Swoją przygodę ze sceną Edward Hulewicz zaczynał od występów z rockowym zespołem Tarpany. Mało, kto wie, że wygrał przesłuchania, mierząc się z takimi artystami jak Halina Frąckowiak, Czesław Garbarek, czy Halina Żytkowiak.

Reklama

Jakie przeboje stworzył Edward Hulewicz?

Zespół swoją popularnością dorównywał Czerwonym Gitarom oraz Trubadurom. Jego największym hitem była piosenka "Siała baba mak". Występy z zespołem nie były jednak szczytem marzeń Edwarda Hulewicza. Postanowił spróbować swoich sił i rozpoczął karierę solową.

Na początku lat 70. popularność zaczęły zdobywać takie wyśpiewane przez niego hity, jak "Hej baby, baby", "Zielone łąki", "Nie pytaj już", "Serdeczne życzenia" oraz "Za zdrowie pań". To właśnie te dwa ostatnie utwory stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Tak powstał hit "Za zdrowie pań"

Piosenka, którą bardzo często słychać przy okazji Dnia Kobiet powstała w aucie. Hulewicz wymyślił ją, gdy prowadził. W rozmowie z Radiem Pogoda artysta przyznał, że to właśnie w trakcie jazdy w ciszy i spokoju myśli mu się najlepiej. Nie spodziewał się, że piosenka "Za zdrowie pań" stanie się aż tak popularna.

W 2015 roku powstała nowa wersja tego hitu. Edward Hulewicz stworzył go wraz z gwiazdą disco polo – Zenkiem Martyniukiem.

Reklama

Artysta odszedł 4 września 2022 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Trwa ładowanie wpisu