Informacja o śmierci Jacka Zielińskiego obiegła media 6 maja. Artysta, współtwórca zespołu Skaldowie zmarł w wieku 77 lat. Przez ostatnie sześć lat zmagał się z nowotworem, ale do końca był obecny na scenie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego odbył się w Krakowie

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Krakowie. Msza święta w kościele na Skałce rozpoczęła się od utworu "Jutro cię odnajdę". Celebrował ją kardynał Grzegorz Ryś. Na pogrzebie muzyka pojawił się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Reklama
Pogrzeb Jacka Zielińskiego odbył się w Krakowie w kościele na Skałce. Mszę odprawił kardynał Grzegorz Ryś / AKPA

Skaldowie są zespołem, w którym wszyscy ze sobą pracowali. Często trudno powiedzieć, co było czyje. Frontmanem był właśnie pan Jacek. To nie tylko muzyka rockowa, to przetarcie szlaków dla innych - mówił prezydent.

Ilu młodych zakochanych nuciło "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", idąc na spotkanie - dodał.

Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego

Syn Jacka Zielińskiego - Bogumił otrzymał z jego rąk pośmiertne odznaczenie dla ojca. Zmarły pośmiertnie został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz kultury

W pogrzebie Jacka Zielińskiego udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką / AKPA

To wysokie odznaczenie przyznałem panu Jackowi za niezwykłą twórczość muzyki, jaką tworzył, ale również za to, kim był prywatnie - powiedział prezydent.

Podczas uroczystości Gaba Kulka wraz z Andrzejem Zielińskim wykonali piosenkę "W żółtych płomieniach liści".

Syn Jacka Zielińskiego wspominał ojca

Głos podczas ceremonii zabrał także syn artysty.

Dziękuję wszystkim, którzy w chorobie i szczególnie w ostatnich dniach bardzo tacie pomagali. Dziękujemy również tym, którzy wspierali go modlitwą (...) Był człowiekiem bardzo skromnym. Był bardzo ufny i otwarty. Czasem był dużym dzieckiem, może dlatego był cały czas radosny. Mam nadzieję, że tą radością też was zaraził. Dwie rzeczy, które powodowały, że był uśmiechnięty, to słońce i wnuki - mówił.

Jacek Zieliński został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. Wieczorem odbył koncert "Skaldowie i przyjaciele" ku czci Jacka Zielińskiego przy Nowohuckim Centrum Kultury. Poprowadzi go Piotr Metz.

Syn Jacka Zielińskiego - Bogumił odebrał odznaczenie pośmiertne przyznane ojcu przez prezydenta Andrzeja Dudę / AKPA
Msza rozpoczęła się od utworu "Jutro cię odnajdę" / AKPA