Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Kompozytor zmarł po walce z wyniszczającą chorobą. Miał 71 lat. Muzyk cierpiał na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Jan A.P. Kaczmarek zapisał się w historii kina jako twórca znakomitej muzyki filmowej. W 2005 r. otrzymał Oscara z muzykę do filmu "Marzyciel" w reż. Marca Forstera. Była to opowieść o przyjaźni pisarza Jamesa Barriego z wdową i jej czterema synami, którzy zainspirowali go do napisania "Piotrusia Pana".

Reklama

Oscarowe przemówienie Jana A.P. Kaczmarka

Podczas uroczystości rozdania Oscarów Jan A.P. Kaczmarek ze sceny dziękował wówczas reżyserowi "Marzyciela", Marcowi Forsterowi, i swoim polskim współpracownikom, ale przede wszystkim swojej pierwszej żonie Elżbiecie, która wtedy mu towarzyszyła mu. Jak mówił, "zawsze zaskakuje go swoją intelektualną pasją i niewiarygodnym smakiem". Jest odpowiedzialna za wiele dobrych nut, które napisałem - powiedział kompozytor.

Oscara wręczył Kaczmarkowi amerykański aktor John Travolta / PAP/EPA / ARMANDO ARORIZO

Dziękuję Akademii Filmowej. "Marzyciel" był wielką przygodą. Jestem bardzo dumny, że w niej uczestniczyłem - powiedział kompozytor. Wspomniał też o wykonawcach muzyki filmowej, którzy "są zwykle zapominani, chociaż są to niezwykli ludzie, którzy nadają życie muzyce i bez których najlepsza muzyka po prostu nie istnieje".

Twórczość filmowa Jana A.P. Kaczmarka

Jan A.P. Kaczmarek był autorem do wielu filmów fabularnych, w tym m.in. do: "Niewiernej" (reż. Adrian Lyne), "Aimée i Jaguar" (reż. Max Farberbock), "Straconych dusz" (reż. Janusza Kamińskiego), "Quo Vadis" (reż. Jerzy Kawalerowicz), "Mój przyjaciel Hachiko" (reż. Lasse Hallström) i "Magnezja" (reż. Maciej Bochniak). Od lat współpracuje z Lechem Majewskim i Agnieszką Holland, dla której muzycznie zilustrował m.in. "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Trzeci cud".

Transatlantyk Festival

W 2004 roku – wzorując się na Sundance Institute, założonej przez Roberta Redforda organizacji wspierającej niezależnych filmowców – założył Instytut Rozbitek (w Rozbitku, gmina Kwilcz). Celem Rozbitka jest działalność edukacyjna i wspieranie młodych twórców, np. łącząc początkujących kompozytorów z uznanymi reżyserami i producentami filmowymi. Jan A.P. Kaczmarek był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Był również twórcą i dyrektorem Transatlantyk Festival.