Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Kompozytor zmarł po walce z wyniszczającą chorobą. Miał 71 lat. Muzyk cierpiał na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.
Jan A.P. Kaczmarek zapisał się w historii kina jako twórca znakomitej muzyki filmowej. W 2005 r. otrzymał Oscara z muzykę do filmu "Marzyciel" w reż. Marca Forstera. Była to opowieść o przyjaźni pisarza Jamesa Barriego z wdową i jej czterema synami, którzy zainspirowali go do napisania "Piotrusia Pana".
Oscarowe przemówienie Jana A.P. Kaczmarka
Podczas uroczystości rozdania Oscarów Jan A.P. Kaczmarek ze sceny dziękował wówczas reżyserowi "Marzyciela", Marcowi Forsterowi, i swoim polskim współpracownikom, ale przede wszystkim swojej pierwszej żonie Elżbiecie, która wtedy mu towarzyszyła mu. Jak mówił, "zawsze zaskakuje go swoją intelektualną pasją i niewiarygodnym smakiem". Jest odpowiedzialna za wiele dobrych nut, które napisałem - powiedział kompozytor.
Dziękuję Akademii Filmowej. "Marzyciel" był wielką przygodą. Jestem bardzo dumny, że w niej uczestniczyłem - powiedział kompozytor. Wspomniał też o wykonawcach muzyki filmowej, którzy "są zwykle zapominani, chociaż są to niezwykli ludzie, którzy nadają życie muzyce i bez których najlepsza muzyka po prostu nie istnieje".
Twórczość filmowa Jana A.P. Kaczmarka
Jan A.P. Kaczmarek był autorem do wielu filmów fabularnych, w tym m.in. do: "Niewiernej" (reż. Adrian Lyne), "Aimée i Jaguar" (reż. Max Farberbock), "Straconych dusz" (reż. Janusza Kamińskiego), "Quo Vadis" (reż. Jerzy Kawalerowicz), "Mój przyjaciel Hachiko" (reż. Lasse Hallström) i "Magnezja" (reż. Maciej Bochniak). Od lat współpracuje z Lechem Majewskim i Agnieszką Holland, dla której muzycznie zilustrował m.in. "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Trzeci cud".
Transatlantyk Festival
W 2004 roku – wzorując się na Sundance Institute, założonej przez Roberta Redforda organizacji wspierającej niezależnych filmowców – założył Instytut Rozbitek (w Rozbitku, gmina Kwilcz). Celem Rozbitka jest działalność edukacyjna i wspieranie młodych twórców, np. łącząc początkujących kompozytorów z uznanymi reżyserami i producentami filmowymi. Jan A.P. Kaczmarek był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Był również twórcą i dyrektorem Transatlantyk Festival.