Joanna O. znalazła się wśród 12 osób z zarzutami prokuratorskimi. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście w październiku 2023 r. skierowała akt oskarżenia przeciwko osobom zaangażowanym w nielegalną reklamę alkoholu w mediach.

Joanna O. w gronie objętych aktem oskarżenia

Szymon Banna, rzecznik prokuratury, przekazał wówczas w rozmowie z PAP, że Joanna O., Olga K. oraz influencerki Tatiana M., czy Ewa M-K. i pracownicy firm zlecających reklamę złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Joann O. od razu w październiku wydała w mediach społecznościowych oświadczenie, w który przeprosiła, a także podkreśliła, że została wprowadzona w błąd przez agencję zlecającą jej współpracę.

Reklama
Reklama

"Przede wszystkim chciałabym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni moim postem, to jest reklamą wina musującego na moich social mediach. Współpracę zaleciła mi polska agencja, która okazała się niewiarygodna i wprowadziła mnie w błąd" – napisała na Instagramie.

Joanna O. stanie przed sądem

Pierwsza rozprawa już w marcu. Jak informuje portal Wirtualne Media, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia pierwsze posiedzenie w tej sprawie zaplanował na 11 marca. Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą grzywny w wysokości od 10 tys. do 500 tys. zł.

"Osobom tym zarzucono zlecanie oraz prowadzenie reklamy alkoholu w postaci wina oraz innych napojów alkoholowych wbrew ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Według dokumentacji zabezpieczonej w toku dochodzenia prowadzonego przez prokuraturę, reklama napojów alkoholowych miała być realizowana za pośrednictwem serwisu Instagram, przy udziale osób rozpoznawalnych w związku z ich aktywnością w mediach społecznościowych. Przypomnieć przy tym należy, że polskie przepisy ustanawiają bezwzględny zakaz reklamy napojów alkoholowych innych niż piwo i są jasne oraz precyzyjne w tej kwestii" — informował rzecznik prokuratury w rozmowie z PAP w październiku 2023 r.