W Wielki Czwartek w Wielkiej Brytanii miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Zgodnie z tradycją w katedrze w Worcester odbyła się ceremonia, podczas której królowa Camilla rozdała poddanym jałmużnę. Jednocześnie wyemitowane zostało przemówienie króla Karola III, który ze względu na chorobę nie był obecny podczas uroczystości.

Reklama

Królowa Camilla przechodzi do historii

Do tej pory nie zdarzyło się, aby w tej ceremonii panującego monarchę reprezentował małżonek lub małżonka. Mimo że u boku królowej zabrało Karola III, poradziła sobie znakomicie.

Ceremonia, która odbywa się zawsze w Wielki Czwartek inspirowana jest wydarzeniem z 1213 r., gdy po raz pierwszy król Jan rozdał swoim podwładnym jałmużnę. Współcześnie "wielkoczwartkowe pieniądze" otrzymuje tyle osób, ile lat ma monarcha. W tym roku królowa Camilla obdaruje więc sakiewkami 75 kobiet i tyle samo mężczyzn.

W ubiegłym roku król Karol III po raz pierwszy rozdał monety wielkanocne jako król. Przed katedrą królową przywitał biskup Worcester, John Inge. Żona Karola III prezentowała się niezwykle elegancko. Postawiła na jasny płaszcz, zamszowe kozaki i kapelusz, w którym już wcześniej pokazywała się publicznie. Do tego miała brązową torebkę i czarne rękawiczki.

Camilla naśladuje królową Elżbietę II

Przez długie lata Camilla była "tą złą". Znienawidzono ją, bo uznano, że rozbiła rodzinę uwielbianej księżnej Diany. Camillę obrzucano najgorszymi epitetami, twierdzono, że jest brzydka i zagraża monarchii. Karta się odwróciła i Camilla podbija serca Brytyjczyków.

Camilla stała się opoką królewskiej rodziny, która mierzy się z bardzo trudnym czasem. Na raka chorują król Karol III oraz księżna Kate. Tak oni, jak i książę William, nie mogą pracować tak intensywnie jak do tej pory. Rolą brytyjskiego monarchy i jego rodziny jest bowiem reprezentowanie, wygłaszanie przemówień, uczestnictwo w państwowych i kościelnych uroczystościach. Elżbieta II powtarzała, że monarcha powinien być widoczny.

Teraz cała prawie praca spadła na barki królowej Camilli. W 2023 r. wzięła udział w 233 spotkaniach. W tym roku zrobiła sobie tylko krótką przerwę i znowu jest widoczna. Podkreśla się, że Camilla naśladuje zmarłą teściową.