O jego śmierci poinformował w sieci przyjaciel rodziny, co potwierdził portal Film Polski.

W latach 1970-77 Andrzej Mularczyk był kierownikiem literackim zespołu Iluzjon. Napisał ponad 40 scenariuszy filmowych, które zachwycały błyskotliwym humorem i niesamowitym wyczuciem realiów życia codziennego i psychologii.

Reklama

Scenarzysta trylogii o Kargulu i Pawlaku

To Andrzej Mularczyk napisał scenariusze do kultowej, zrealizowanej przez Sylwestra Chęcińskiego, filmowej sagi o rodzinach Karguli i Pawlaków - "Sami swoi" (1967), "Nie ma mocnych" (1974) i "Kochaj albo rzuć" (1977). W lutym tego roku wszedł na ekrany film "Sami swoi. Początek", w którym Mularczyk, razem z Arturem Żmijewskim wskrzesili bohaterów tamtych kultowych filmów.

Twórca wielu przebojów

Andrzej Mularczyk napisał też scenariusze m.in. do filmów: "Niespotykanie spokojny człowiek" (1975), "Ostatnie takie trio" (1976), "Wyjście awaryjne" (1982), "Cesarskie cięcie" (1987), "Cudownie ocalony" (2004) oraz seriali "Rodzina Połanieckich" (1978) czy "Jest jak jest" (1994), „Wrota Europy” (1999). A w 2016 r. według jego scenariusza zrealizował swoje "Powidoki" Andrzej Wajda.

Reklama

Mularczyk był też twórcą scenariuszy do popularnych seriali telewizyjnych, m.in. "Dom" i "Blondynka". Jego bratem był pisarz Roman Bratny.

Tworzył również dla Polskiego Radia. Był autorem scenariuszy do wielu słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz licznych reportaży.

W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia.