Po zmianach, jakie zaszły w TVP, w programach publicystycznych poruszane są tematy, którymi od lat nie zajmowano się w tej stacji. Wśród nich jest między in. in vitro czy związki partnerskie.

W niedzielę 11 lutego w programie "Gość wieczoru" w TVP Info tematem były prawa społeczności LGBT+. Wojciech Szeląg w emocjach przeprosił osoby homoseksualne za "haniebne słowa, jakie padały pod adresem wielu osób, tylko dlatego, że osoby te postanowiły same decydować o tym, za kogo się uważają i kogo kochają".

Reklama

Zanim rozpoczął rozmowę ze swoimi gośćmi, którymi byli aktywiści LGBT+, czyli Maja Heban i Bart Staszewski, wypowiedział właśnie te słowa.

Prowadzący TVP Info zwrócił się do osób LGBT+. Co dokładnie powiedział?

Reklama

- Osoby LGBT+ to nie ideologia, a ludzie. Konkretne imiona, twarze, bliscy i przyjaciele. Wszystkie te osoby powinny usłyszeć słowo "przepraszam" właśnie z tego miejsca - powiedział. Na koniec swojej wypowiedzi, zwracając się już bezpośrednio do gości, wypowiedział słowo "przepraszam".

Aktywiści w rozmowie powiedzieli, czym dla nich jest przyjście do TVP po latach ataków stacji na społeczność LGBT.

- Dla osób LGBT+ ostatnie osiem lat to był koszmar bycia podobywatelem, bycia celem państwa, które za pomocą narzędzia, którym była też Telewizja Polska, na nas szczuło. [...] Cieszę się, że te słowa padły, bo trudno mówić o pójściu krok naprzód bez powiedzenia tego symbolicznego "przepraszam" - stwierdził Bart Staszewski.

- Czuję satysfakcję, że zakończył się pewien mroczny okres i rozpoczął się nowy lepszy [...] Dla społeczności jest to sygnał, że wchodzimy w nową rolę w społeczeństwie i że mamy szansę z marginesu przejść parę kroków do centrum - dodała Maja Heban.