Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor muzyki filmowej i laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel", zmaga się z poważną chorobą. Artysta cierpi na zanik wieloukładowy (MSA), rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o nieznanej etiologii. Niezwykle kosztowne leczenie przekracza możliwości finansowe rodziny, która próbowała pozyskać środki poprzez zbiórkę w sieci.

Reklama

Zbiórka na leczenie Jana A.P. Kaczmarka. "Ufałam, że ludzie otworzą serca"

Stan 70-letniego kompozytora, który kilka miesięcy temu trafił do szpitala, pogorszyły powikłania po zapaleniu płuc. Rodzinie potrzebne są teraz środki na zapewnienie choremu terapii oraz specjalistycznej opieki. To wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Niestety rodziny kompozytora na to nie stać. Jan A.P. Kaczmarek od 2014 r. nie pobiera już bowiem tantiem od ASCP (Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców), rodzina, aby mieć na leczenie, wyprzedała także część majątku. W końcu zdecydowali się skorzystać z pomocy Polskiej Fundacji Muzycznej, która zorganizowała zbiórkę na rzecz Jana A.P. Kaczmarka. Zebrano zaledwie 5 tys. zł.

Reklama

"Jestem ogromnie wdzięczna za te pieniądze i za zaangażowanie zespołu Fundacji i wolontariuszy. Niestety ta kwota nie wystarcza nawet na pokrycie miesięcznych kosztów opieki. Wcześniej zgodziłam się na kilka wywiadów, tylko po to, by pomóc Janowi. Ufałam, że ludzie otworzą serca i wesprą człowieka, którego muzyka przez lata dawała im piękne, wysokie emocje" – powiedziała w rozmowie z PAP żona kompozytora, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Bliscy nie tracą nadziei. "Jan jest największym wojownikiem"

Zdaniem żony kompozytora, ludzi trudniej jest przekonać do wpłat na kogoś sławnego. "Być może ludziom się wydaje, że jak ktoś osiągnął sukces zawodowy w Stanach, to nie potrzebuje pomocy w chorobie. Może myślą, że Jan ma jakiś majątek, który może spieniężyć? Pałac, o którym rozpisywały się media, zostanie wkrótce przekazany wierzycielowi" – wyznała żona kompozytora.

Zbiórka na leczenie Jana A.P. Kaczmarka jest wciąż dostępna na stronie Polskiej Fundacji Muzycznej. Rodzina kompozytora zorganizowała niedawno ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Jana A.P. Kaczmarka. Od 25 stycznia do 18 lutego 2024 r. w warszawskiej Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury, możemy oglądać wystawę, która przybliża postać cenionego na świecie twórcy. Najbliżsi kompozytora mają nadzieję, że w ten sposób uda się zwrócić uwagę na tragiczną sytuację polskiego laureata Oscara.

"Jan jest największym wojownikiem, jakiego można sobie wyobrazić. Chce być z nami, chce zrobić kolejny film" – zapewniała żona artysty.