Reklama

Choć nazwa nawiązuje do starożytnego Rzymu, gdzie małżeństwa miały charakter prywatny, nieuregulowany prawnie, to współczesne "rzymskie małżeństwa" mają swoje własne, unikalne cechy.

Czym charakteryzuje się "rzymskie małżeństwo"?

Brak formalności. Pary żyjące w "rzymskim małżeństwie" nie zawierają związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego ani w kościele. Ich związek opiera się na wzajemnym porozumieniu i deklaracji miłości, bez konieczności podpisywania dokumentów.

Świadoma decyzja. Decyzja o życiu w "rzymskim małżeństwie" jest zazwyczaj przemyślana i wynika z indywidualnych przekonań partnerów. Mogą oni cenić sobie niezależność, swobodę wyboru lub po prostu nie widzieć potrzeby formalizowania swojego związku.

Równowaga między bliskością a niezależnością. Pary te często dążą do zachowania równowagi między bliskością emocjonalną a niezależnością osobistą. Mogą mieć wspólne cele i plany, ale jednocześnie szanują swoje indywidualne potrzeby i pasje.

Brak konsekwencji prawnych. "Rzymskie małżeństwo" nie daje takich samych praw i obowiązków jak małżeństwo formalne. Partnerzy nie dziedziczą po sobie automatycznie, nie mają wspólnoty majątkowej ani prawa do alimentów.

Znane pary żyjące w "rzymskim małżeństwie"

Wiele znanych par zdecydowało się na życie w "rzymskim małżeństwie", pokazując, że szczęśliwy i trwały związek nie zawsze wymaga formalności. Oto kilka przykładów:

Maja Ostaszewska i Michał Englert. Znana polska aktorka Maja Ostaszewska i operator filmowy Michał Englert są razem od wielu lat i mają dwoje dzieci, jednak nigdy nie zdecydowali się na ślub. Tworzą szczęśliwą i trwałą rodzinę, opartą na wzajemnym szacunku, miłości i zaufaniu. Ich związek jest przykładem "rzymskiego małżeństwa", w którym formalności nie są najważniejsze.

Lara Gessler i Piotr Szeląg. Znana restauratorka i przedsiębiorca otwarcie mówią o swoim "rzymskim małżeństwie", podkreślając, że dla nich najważniejsza jest miłość i wzajemne wsparcie, a nie formalny status związku.

Goldie Hawn i Kurt Russell. Ta hollywoodzka para jest razem od ponad 30 lat, wychowując dzieci i wspólnie realizując się zawodowo, bez potrzeby zawierania małżeństwa.

Oprah Winfrey i Stedman Graham. Znana prezenterka telewizyjna i biznesmen są razem od wielu lat, tworząc udany związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu, bez formalnego ślubu.