Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Magdzie G. Miało to miejsce 3 maja.

Akt oskarżenia przeciw Magdzie G. Jakie są zarzuty?

Zarzuca w nim naruszenie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na jej Facebooku pojawił się post, który promował wino. Kwestie związane z reklamą napojów alkoholowych zostały uregulowane w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która wprowadza bezwzględny zakaz reklamowania napojów alkoholowych innych niż piwo. Za złamanie zakazu i uznanie winy grozi kara grzywny od 10 do 500 tys. złotych.

Reklama

W rozmowie z Plejadą Magda G. przyznała, że jest ogromnie zdziwiona tymi zarzutami.

To była jednorazowa historia, obudowana wszystkimi wymogami w ramach mediów społecznościowych.To jest sprawa, która jest u moich adwokatów, ja się nią nie zajmuję - stwierdziła w rozmowie z serwisem Plejada.

Celebrytka dodała, że nie zgadza się na publikację swojego wizerunku w kontekście aktu oskarżenia.

Reklama

Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, komentuje w rozmowie z wp.pl, że trudno mówić o zdziwieniu, skoro Magda G. brała udział w czynnościach. Okazuje się, że nie tylko zapoznała się z materiałem dowodowym, ale też złożyła wyjaśnienia.

Kto stoi za donosami na celebrytów ws. reklam alkoholu?

Jak wyjaśnia Banna prokuratura nie wszczyna postępowania "na podstawie publikacji zdjęć z niedzielnego obiadu, gdzie Kowalski chwali się, iż skonsumował smaczny trunek". Śledztwem zostało objętych kilkunastu celebrytów. Tłumaczy, że ich posty wstawiane są do sieci za odpowiednim wynagrodzeniem.

Dodaje, że śledczy docierali do zapisów komercyjnych umów z producentami czy dystrybutorami alkoholu.

To świadczy o tym, że publikacje naruszały przepisy, mówiące wprost o zakazie reklamowania innych napojów niż piwo - mówi.

Kto jest autorem donosów? To często pracownicy Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. To oni wyszukują takie podejrzane posty, jak ten zamieszczony przez Magdę G.

To wyspecjalizowana agendą ministra zdrowia, utworzoną w 2022 roku w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.